Wyhoduj sobie własne warzywa, nawet w mieszkaniu

Wyhoduj sobie własne warzywa, nawet w mieszkaniu

Uprawa własnych warzyw stała się w Czechach bardzo popularna. Według danych z ubiegłego roku własną uprawą warzyw może pochwalić się około 240 000 gospodarstw domowych. Nie masz ogródka? Nie szkodzi. Możesz go sobie urządzić w domu.

Jak uprawiać rośliny w pomieszczeniach

Do wyhodowania własnych warzyw nie koniecznie musisz mieć ogród. Nasze szerokości geograficzne nie są jednak do końca korzystne. Roślinom brakuje światła, zwłaszcza w zimie. Rozwiązaniem może być oświetlenie LED.

Ten sposób uprawy jest nowym zjawiskiem, które upowszechnia się również w naszym kraju. Jest to stosunkowo młoda technologia.

W przeszłości hodowcy roślin stosowali głównie lampy wyładowcze. Oświetlenie LED służyło głównie jako uzupełnienie. Zaawansowana technologia produkcji umożliwiła jednak wytwarzanie paneli LED, które są zarówno większe, jak i na tyle wydajne, że mogą być stosowane jako samodzielne źródło światła, obejmujące całe pomieszczenie.

Wysokiej jakości oświetlenie tego typu oferuje np. model VIPARSPECTRA PRO 600/95W serii PRO.

Gdzie można zastosować oświetlenie LED

W normalnych warunkach diody te są wykorzystywane przede wszystkim do uprawy roślin pokojowych. Obecnie diody LED coraz częściej znajdują zastosowanie w warunkach domowych w uprawie ziół czy nawet warzyw. Większość sadzonek warzyw to tzw. rośliny długodzienne, które wymagają nawet 18 godzin światła w ciągu doby. Jest to coś, do czego trzeba się dostosować w uprawie.

Popularną rośliną w tego typu uprawach są na przykład pomidory. Są to rośliny stosunkowo mało wymagające. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby i papryka, buraki, truskawki czy bazylia też się udały.

Generalnie są to rośliny, które lubią pełne słońce i w takich warunkach można oczekiwać dobrych zbiorów. Na zewnątrz nie ma problemu z wystawieniem roślin na takie słońce. Podobne warunki należy stworzyć w pomieszczeniu, a w tym nam pomogą lampy LED.

Ze stale rozwijającej się technologii skorzystają głównie doświadczeni hodowcy, którzy mają już jasne wyobrażenie o tym, czego konkretnie dana roślina w ich warunkach potrzebuje i czego potrzebują oni do osiągnięcia określonego celu. Na spektrum i intensywność światła można wpływać indywidualnie na każdym etapie wzrostu rośliny.

Tags: viparspectra