Uprawa roślin z oświetleniem LED dla początkujących. Czego potrzebujesz i co powinieneś wiedzieć?

Uprawa roślin z oświetleniem LED dla początkujących. Czego potrzebujesz i co powinieneś wiedzieć?

Uprawa roślin z oświetleniem LED jest bardzo skuteczną metodą. Co powinieneś wiedzieć na początek?

LED oferuje precyzyjnie dostrojone spektrum kolorów

Przede wszystkim musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czym i dlaczego będziemy oświetlać rośliny w pomieszczeniach. Najczęściej stosowane rodzaje lamp to lampy sodowe (HPS) lub LED.

Technologia LED ma szereg zalet w stosunku do swoich starszych poprzedników. Jedną z najważniejszych jest to, że oświetlenie LED oferuje dostrojone spektrum kolorów. LED oferuje kilka precyzyjnie określonych długości fal, dzięki czemu możliwe jest zastosowanie takiego koloru oświetlenia, jaki roślina w danej fazie potrzebuje. Rośliny są szczególnie wrażliwe na niebieską i czerwoną część widma.

Początkujący hodowca doceni również stosunkowo prostą instalację. Diody LED trzeba tylko ustawić i podłączyć do sieci. Jeśli chodzi o żywotność, to średnia żywotność tych diod wynosi około 30 000 do 80 000 godzin.

Jak dobrać najbardziej odpowiednie oświetlenie LED

Początkujący hodowcy mogą również wybrać całe zestawy do uprawy, które zawierają wszystko, co potrzebne do pierwszych eksperymentów z uprawą ze wspomaganiem LED.

Pakiet obejmuje oświetlenie, specjalny growbox, filtr antyzapachowy, wentylator, odżywkę dla roślin, nawóz oraz aparat do pomiaru temperatury i wilgotności.

Na początek dobra jest uprawa pomidorów, które nie są szczególnie wymagające ze względu na ich odporność na szkodniki. Jednak dzięki warunkom stworzonym przez światło LED udają się również papryczki chili czy cytrusy.

Diody LED doceniają również akwaryści. Uprawa roślin akwariowych to kolejne specyficzne zastosowanie tej technologii.

Poszczególne rodzaje oświetlenia LED różnią się wielkością i kształtem. Producenci często dla lepszej orientacji różnicują poszczególne źródła światła według ich przeznaczenia. Generalnie jednak ważnym parametrem dla prawidłowego wyboru jest odpowiednia wydajność, która zależy przede wszystkim od gatunku roślin i ich zagęszczenia na m².

Dla najbardziej wymagających gatunków powinno to być do 250 μmol m-2 s-1. Linia Pro oferuje modele Viparspectra P600 o mocy 95 W, Viparspectra P1000 o mocy 100 W, Viparspectra P2000 o mocy 200 W, Viparspectra P4000 o mocy 400 W.

Tags: viparspectra