Uprawa wewnątrz pomieszczeń pod oświetleniem LED ma wiele zalet. Na czym one polegają?

Uprawa wewnątrz pomieszczeń pod oświetleniem LED ma wiele zalet. Na czym one polegają?

Uprawa przy sztucznym świetle staje się coraz bardziej popularna. Dzieje się tak również za sprawą oświetlenia LED. Jakie są jego najważniejsze zalety?

LED po prostu zastępuje naturalne światło

Światło jest absolutnie niezbędnym czynnikiem dla zdrowego wzrostu roślin. Człowiek już od dawna próbował jakoś „oszukać” przyrodę i jej naturalne warunki. Wpływ światła na życie roślin był nawet przedmiotem wielu badań naukowych

Historia uprawy roślin przy sztucznym świetle sięga XIX wieku. Już w 1880 roku Siemens udowodnił, że długotrwałe wystawianie rośliny na działanie światła z lampy łukowej może sprzyjać rozwojowi liści, szybszemu dojrzewaniu owoców i ich intensywniejszemu wybarwianiu.

Od tego czasu technologia uprawy pod sztucznym światłem przeszła długą drogę. Nowością w ostatnich latach jest uprawa pod lampami LED. Termin LED odnosi się do półprzewodnikowych elementów elektronicznych. Te po przepuszczeniu prądu w kierunku przepuszczalnym emitują światło.

Zaletą tej technologii jest przede wszystkim wysoka wydajność. W porównaniu z lampami wyładowczymi lub plazmowymi, LED może zachować wielkość oprawy, a nawet ją zmniejszyć, ale wytworzyć taką samą ilość substancji fluorescencyjnej.

LED to oszczędność miejsca i energii

Z jednego wata mocy dioda LED wytwarza około 10 razy więcej światła niż żarówka, około 3 razy więcej niż lampa wyładowcza i nawet około połowę więcej niż świetlówka.

Dzięki temu oświetlenie LED zajmuje znacznie mniej miejsca. Diody LED nie wymagają żadnych dodatkowych urządzeń, takich jak choćby system chłodzenia. Znacznie ułatwi to również poruszanie się w pomieszczeniu, a co za tym idzie, pielęgnację roślin.

W porównaniu do tradycyjnych lamp HPS, diody LED emitują tylko minimalną ilość ciepła. Dlatego nie dochodzi do niepożądanego przegrzania. Dzięki temu można znacznie przybliżyć lampę w kierunku roślin. Wszystko to prowadzi do lepszych efektów.

W porównaniu do lamp wyładowczych, diody LED mają również dłuższą żywotność, nawet do 5 razy. Także ceny specjalnych lamp LED grow w ostatnich latach znacznie spadły. To sprawia, że inwestycja początkowa również nie jest już wysoka. O tym przekonuje linia XS obejmująca cztery modele - VIPARSPECTRA XS 4000/480W, VIPARSPECTRA XS 1000/120W, VIPARSPECTRA XS 2000/220W.

Tags: viparspectra